Rzeka Odra definiuje aktywności związane z miejscowością !

Położenie miejscowości nad Odrą z przeprawą mostową zarówno drogową jak i kolejową czyni ją łatwo dostępną dla podróżnych. Znajduje się na zbiegu wielu tras turystycznych co sprawia że Ścinawa jest świetnym miejscem wypadowym po Krainie Łęgów Odrzańskich i do tego leży po środku krainy leżącej pomiędzy Wrocławiem a Głogowem objętej w dużej części obszarem NATURA 2000

W tle zabytkowy most

Zacznijmy od zabytkowego mostu który jest jedną z najciekawszych budowli a to z racji tego ze posiada zachowane po dziś dzień przyczółki obronne zwane blokhazami zbudowane z cegły toporne budowle robią wrażenie i działają na wyobraźnie, szczególnie że jest z nimi związana pewna legenda, że są pod Odrą połączone tunelem, obecnie zalanym.

Jak już jesteśmy nad Odrą to mamy tu jeszcze zatokę portową wokół, której zabudowania związane z dawną świetnością Portu i jego nową funkcją związaną z turystyką wodną. Na pierwszy rzut widać budynek z cegły będący obecnie zapleczem mariny ale dawniej to była stajnia dla koni na czas odpoczynku po dostarczeniu do portu towarów. Jest też scena z wiatą turystyczną i grillem, z której korzystają wszyscy planując biwak nad Odrą. Marina z pomostami pływającymi daje możliwości organizacji spływów kajakowych Szlakiem Odry na trasie Lubiąż – Ścinawa – Chobienia. Ruszają stąd rejsy statkiem pasażerskim o ciekawej drewnianej konstrukcji typu szkuta. Jest to łódź płaskodenna zrobiona na wzór dawniej pływających łodzi transportujących produkty masowe.

Oderstellung – Linia środkowej Odry

To zespół ponad 650 schronów (bojowych, obserwacyjnych lub biernych) utworzony w latach 1928–1939 wzdłuż lewego brzegu Odry, na długości od Wrocławia po Krosno Odrzańskie. Umocnienia zabezpieczały tereny Dolnego Śląska i stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu (rzeka była oczywiście dodatkową, naturalną barierą). Większość z nich armia czerwona wysadziła, jednakże w Ścinawie zachowało się kilka, tworząc lokalną militarną ścieżkę, na którą składa się kilka obiektów.

Obowiązkowe zdjęcie na czołgu

Parking w formie statku z czołgiem na dziabie
Parking z czołgiem

Ciekawostką koło, której nie da się przejść obojętnie jest parking w formie statku a na nim czołg przeniesiony ze ścinawskiego rynku. Wcześniej niedostępny na wysokim cokole przypominał czasy II wojny światowej a teraz obiekt zainteresowań dla rodzin z dziećmi. Koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie na czołgu z lufą skierowaną na wschód !

Rowery miejskie ustawione w rzędzie w uchwytach

W dalszą drogę po Ścinawie możemy wybrać się rowerem miejskim PARK&RIDE znajdującym się przy parkingu, co jest dużym ewenementem jak na tak niewielką miejscowość.

Stadion z legendą

Stadion lekkoatletyczny z widoczną bieżnią i boiskami treningowymi
Stadion z oświetleniem

Idąc z portu w kierunku centrum trudno zauważyć niezwykły stadion, który został wykopany w ziemi. Wiąże się z nim pewna legenda, choć teraz jest to całkowicie nowoczesny kompleks sportowy z boiskami treningowi. Mianowicie tuż po wojnie widoczne były ślady prowadzące do tunelu pod Odrą, którego początek znajdował się pod obecnym budynkiem stadionowym.

Rynek wieczorową porą

Rynek po jego rewitalizacji ma nowe funkcje społeczne. Jego elementy w postaci fontanny i klombów z ławeczkami oraz tablicami informacyjnym skłaniają do odpoczynku i refleksji nad historią i trudnymi dziejami Ścinawy. Nowa północna pierzeja oddzielająca przestrzeń rynku jest niejako opowieścią o historii tej miejscowości niezwykle dotkniętej działaniami wojennymi. Jednocześnie dowiadujemy się z nich o okolicznych ciekawostkach i atrakcjach. Wieczorem iluminacje świetlne przygotowane wokół ratusza dają wrażenie że jesteśmy w europejskim mieście. Sam ratusz to nowa bryła, inaczej zorientowana w stosunku do pierwotnego obiektu ale już wieża ratuszowa jest oryginalnym obiektem

Pierzeja w rynku z tablicami i klombami

Noclegi z klasą

Ścinawa posiada jedną z największych ilości miejsc noclegowych na Szlaku Odry w niezwykle komfortowych warunkach, które zapewniają dwa schroniska w Pałacyku i w Centrum Turystyki i Kultury. Oby dwa zabytkowe obiekty bardzo ciekawie położone na obrzeżach parku miejskiego, z czego Schronisko Młodzieżowe Pałacyk to wisienka na torcie, jeśli chodzi o wystrój wnętrz i funkcjonalność pomieszczeń.

Pobliski park miejski to doskonale zagospodarowana przestrzeń z alejkami spacerowymi, dizajnerskim oświetleniem i zielenią o niezwykle bogatych kompozycjach kwiatów i bylin na skwerach, błoniach czy specjalnie przygotowanych labiryntach.

Labirynt z krzewami róż

Ścieżka rowerowa do Prochowic

Poprowadzona dawną linią kolejową o szerokości 3m stanowi niebywałą atrakcję dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny. Jest to łatwa i bezpieczna trasa dla rodzin z dziećmi z atrakcyjnym przystankiem przy świetlicy w Parszowicach z placem zabaw. Ciekawych przystanków jest więcej jak choćby nieco zboku zabudowania dawnego młyna na Zimnicy na wysokości Sitna. Natomiast dla tych co cenią sobie przyrodę proponujemy przystanek na wysokości obszaru Natura 2000 Korytarz Ekologiczny Mierzowice chroniącego bagienny Ols. Dalej ścieżką dojedziemy do Prochowic a następnie do Lubiąża

Okolice Ścinawy – Dziewin

W całym Dziewinie widać ślady Ekomuzeum Osady Rybackiej, które stawi tło dla działań społeczno artystycznych. Przestrzeń tej nadodrzańskiej i malowniczej wsi upodobali sobie artyści czego wyrazem są plenery artystyczne i galeria prezentująca wybrane dzieła lokalnych twórców. Od pewnego czasu działa na terenie Dziewina również Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej oferujący ciekawe warsztaty dla szkolnych grup zorganizowanych, przy którym znajduje się wypożyczalnia rowerów Scinawskiego Roweru Miejskiego. Niebywałą atrakcją tego miejsca jest również ścieżka przyrodnicza pn Łęgi okolic Dziewina

Z Dziewina blisko już do jednego z najdzikszych rezerwatów przyrody Łęg Korea znajdującego się na trasie Szlaku Odry poprowadzonego wałem przeciwpowodziowym w ujściu rzeki Kaczawy do Odry. Trasa ścieżki biegnie drogą szutrową na stopie wału z którego mamy wgląd w odrzańskie ostępy będące przyrodniczą gratką dla miłośników natury. Praktycznie niedostępnych terenów dla człowieka, bogatych w gatunki chronione i zagrożone wyginięciem, ze niejeden Park narodowy mógłby pozazdrościć!

Okolice Ścinawy – Wiatrak Koźlak

Nieliczne już w naszym krajobrazie drewniane wiatraki są nie lada gratką dla turystów a w pobliskich Buszkowicach ostał się jeden z nich i to w stanie bardzo dobrym z oryginalną nienaruszoną konstrukcją. CO prawda po kilku przeróbkach spowodowanych zmianą napędu na silnik elektryczny ale za to z dyszlem który służył ongiś do ręcznego ustawiania do kierunku wiania wiatru. Nie ma jeszcze śmigieł ale to pewnie kwestia czasu.