Kultura we wsi, w dodatku w stodole? To historia Państwa Gawlińskich, ponad stuletniego budynku, teatralnych zapaleńców, współpracy z LGD Kraina Łęgów Odrzańskich i… seksie w wielkiej wsi.
Poniemiecki budynek z początku ubiegłego stulecia w Lutyni dzięki artyście z kabaretu Neo-Nówka, jego małżonce oraz wsparciu LGD Kraina Łęgów Odrzańskich przeszedł metamorfozę i dziś służy mieszkańcom i nie tylko. Przyciąga do Lutyni miłośników teatru oraz dobrej zabawy, bo swą działalnością Kulturalna Stodoła udowadnia, że sztuka i radość to bardzo dobrana para.
Skąd się wzięła Kulturalna Stodoła? Historię opisuje Agnieszka Gawlińska.
– Razem z mężem kupiliśmy to gospodarstwo. Tu był dom, stajnia i stodoła. Mieliśmy w zamyśle otwarcie żłobka i przedszkola, bo wówczas nasze dzieci były małe, a w Lutyni brakowało takich miejsc. Otworzyliśmy tu żłobek i przedszkole, prowadzone są do dziś, nie przez nas. Na ostatni punkt, czyli stodołę nie mieliśmy już środków, ale w naszych głowach był plan na to miejsce i wraz z Krainą Łęgów Odrzańskich napisaliśmy projekt, który został wybrany do realizacji. Bez tego wsparcia i funduszy nie dalibyśmy rady. Ogromna kubatura budynku, doprowadzenie go do obecnego stanu i wyglądu wymagało finansów, nakładu pracy oraz czasu. Udało się.
Członkostwo w Lokalnej Grupie Działania “Kraina Łęgów Odrzańskich” to nie tylko projekty i środki finansowe. Jak podkreśla Pani Agnieszka, ceni sobie tę współpracę ze względu na spotkania sieciujące i możliwość poznania wielu fantastycznych ludzi z okolicy, którzy na co dzień mają swoje biznesy, pasje i próbują się z nimi przebić do szerszego grona. Znajomości te przenoszą się z powodzeniem na grunt prywatny. Członkowie lokalnej grupy działania odwiedzają się w pasiece, młynie, agroturystyce, podczas kiermaszy i jarmarków, gdzie wystawiane są lokalne produkty i rękodzieło. Ludzie działający w różnych dziedzinach spotykają się i wymieniają swoimi doświadczeniami. Łączy ich nie tylko członkostwo w grupie, czy tabliczka KŁO na ich obiektach. Łączy ich też chęć działania, pasja i głębsze relacje.
Kulturalna Stodoła nabierała swojego dzisiejszego kształtu przez 10 lat. Tyle trwał remont, po drodze prace spowolniła pandemia, ale jak mówi Pani Agnieszka stodoła działa już z powodzeniem trzeci rok. Odbywają się tu eventy kulturalne, wydarzenia dla dorosłych i dla dzieci, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne, stand’upy. Gościła tu m.in. Joanna Szczepkowka ze swoim monodramem, Anna Maria Jopek i Kuba Stankiewicz z projektem jazzowym, Dawid Tyszkowski z koncertem, Artur Żmijewski z poematem jazzowym, Joanna Kołaczkowska ze swoim muzycznym stand-upem, zespół Mikromusic z koncertem akustycznym. Organizowane są tu benefisy, zabawy, czy maraton fitness. Wystarczy przyjść do stodoły z pomysłem. Wystrojem Kulturalna Stodoła łączy tradycję z nowoczesnością. Jest tu doskonała akustyka. To nietypowe, niebanalne miejsce z duszą i ludźmi pełnymi chęci.
– Ja od zawsze pracowałam z dziećmi i brakowało nam tu w Lutyni takiego miejsca na warsztaty, by organizować coś dla najmłodszych. Pomyśleliśmy też o dorosłych, a jak dorośli – to kultura. Zawsze byliśmy zorientowani w tym temacie kultury, kina, teatru. Jak weszliśmy do stodoły po raz pierwszy i zobaczyliśmy taką podmurówkę, która wyglądała jak naturalna scena, od razu wyobraziliśmy sobie przedstawienia. Obiekt nas zainspirował a Kraina Łęgów Odrzańskich pomogła zrealizować marzenie i stodoła stała się Kulturalną Stodołą. – relacjonuje właścicielka, Agnieszka Gawlińska.
W listopadzie 2022 roku w Stodole działalność rozpoczęła Grupa Teatralna Qlturalni. To międzypokoleniowa ekipa teatralnych zapaleńców, amatorzy, mieszkańcy ośmiu miejscowości gminy Miękinia. Regularnie w Lutyni odbywają się premiery autorskich przedstawień, do których małżeństwo Gawlińskich tworzy scenariusze i odpowiada za reżyserię. Sztuki teatralne zdobywają pozytywne recenzje. Grupa wystąpiła w finale TOR – II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Smolcu.
– Powyciągaliśmy ludzi z okolic, wyszliśmy poza Lutynię do naszych sąsiadów z innych wiosek. A sama Stodoła daje mi i Agnieszce niesamowitą energię i jest to nasza pasja, bo ja jestem związany z estradą, ze sceną i jeśli mogę ten kawałek przenieść na nasz malutki wiejski grunt, w którym uczestniczą współmieszkańcy, to po prostu rewelacyjna rzecz. – tak o grupie teatralnej opowiada z dumą Michał Gawliński.
W najbliższym czasie z okazji 700-lecia Lutyni wystawiony zostanie autorski spektakl teatralny z zacięciem humorystycznym pod intrygującym tytułem “Seks w wielkiej wsi”, nawiązujący do regionu i do Krainy Łęgów Odrzańskich.
Autor: Justyna Wojciechowska