Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej

Miejsce

O nas

Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej to przestrzeń wyjątkowej działalności twórczej. Stworzono tu unikatową ofertę dla mieszkańców, która zwiększa różnorodność i atrakcyjność oferty artystycznej Regionu Krainy Łęgów Odrzańskich. Jest to miejsce otwarte dla ludzi, kreatywne i pełne pasji.

 

Centrum Kultury Alternatywnej zostało otwarte w 2020 roku i na początku funkcjonowało jako oddział sztuki nowoczesnej Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Jako niezależna jednostka powstało dopiero w styczniu 2022 r. Budynek powstał poprzez rewitalizację starej hali sportowej przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1, im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej. PCKA zostało drugim obiektem po Domu Kultury, który pełnił funkcję instytucji kulturalnej w Środzie Śląskiej. Centrum uzupełnia ofertę Domu Kultury i zapewnia mieszkańcom alternatywną formę kultury i rozrywki.

 

 

Ile tu się dzieje!

W Centrum znajdziemy szeroki wachlarz aktywności i wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Różnorodne warsztaty rękodzielnicze np. warsztaty ceramiczne, malarskie, graficzne. Zajęcia ruchowe, taniec. Na sali widowiskowej odbywają spektakle, koncerty, bale, wystawy, spotkania autorskie, imprezy tematyczne i oczywiście musicale, które otrzymały certyfikat KŁO Poleca w kategorii wydarzenie. Znajduje się tu pracownia ceramiczna, pracownia muzyczna, pracownia malarska, pracownia rękodzieła, studio nagrań, sala lustrzana, sala konferencyjna, sala widowiskowa, harcówka, organizowane są również pół i ćwierćkolonie.

Centrum współpracuje także ze stowarzyszeniem Klub Turystyki Wszelakiej w Środzie Śląskiej, organizując dla mieszkańców rajdy piesze, wycieczki w góry i spływy kajakowe, a w sezonie zimowym spotkanie z podróżnikami. Centrum współpracuje także z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy niejednokrotnie wspierają je różnego rodzaju dofinansowaniami, sprzętami oraz zostają mecenasami tematycznych pracowni. Od początku istnienia PCKA swoją siedzibę ma w nim fundacja Eudajmonia, działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Oferta opiera się o zasoby powiatu, wydarzenia często związane są z promocją skarbu średzkiego i nawiązują do klejnotów koronnych, które można oglądać w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Od lipca 2023 r. w Centrum została uruchomiona Kawiarenka Ceka oraz zostało przygotowane zaplecze kuchenne, które służy uczniom klasy gastronomicznej. W kawiarence uczniowie pobliskiej szkoły, jak również mieszkańcy mają możliwość zakupu kawy, herbaty, lemoniady, zupy i kanapek.

Wszystko odbywa się z korzyścią dla środowiska!

Przy budynku znajduje się ogród sensoryczny, który z roku na rok jest powiększany i upiększany o nowe nasadzenia. Wpływa to korzystnie na środowisko, nasadzone rośliny produkują tlen i są siedliskiem i karmnikiem dla pożytecznych owadów. Z tyłu budynku centrum, co roku sadzona jest łąka kwietna, dla owadów i pszczół, zostały tam również zamontowane domki dla owadów.

Dostępność:

Centrum otwarte jest na mieszkańców przez cały rok, włączając w to okres wakacyjny i ferii, ponieważ w tym czasie mimo to, że standardowych zajęć warsztatowych nie ma, odbywają się wtedy ćwierćkolonie dla dzieci, oraz organizowany jest catering na półkolonie dziecięce. Dodatkowo w wakacje organizowane są rajdy czy wycieczki poza miasto, gry terenowe i wszelkiego rodzaju aktywności na wolnym powietrzu. większość wydarzeń jest otwarta i darmowa dla wszystkich mieszkańców, natomiast część wydarzeń – autorskich lub spoza centrum – jest biletowana. Warsztaty w centrum odbywają się od września do czerwca, czyli podczas roku szkolnego.

Godziny otwarcia:

poniedziałek- piątek 8:00-  20:00

Powiatowe Centrum Kultury w Środzie Śląskiej uzyskało Certyfikat Jakości „Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA” w kategorii miejsce.

Ten partner posiada certyfikat

Gdzie nas znajdziesz