Musical w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej

Wydarzenie

O nas

Musical jest bardzo wymagającą pod względem przygotowań formą rozrywki, która wydaje się być zapomniana. Centrum Kultury Alternatywnej udowadnia, że musical może być współczesny. To bardzo ciekawe przeżycie kulturalne dla uczestnika, ponieważ zawiera w sobie elementy gry aktorskiej, śpiewu, tańca oraz opowiada ciekawe historie.
W Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej każdego roku wystawiany jest musical, który jest zwieńczeniem paromiesięcznej pracy sekcji muzycznej oraz tanecznej Średzkiej Sceny Musicalowej, która działa przy Centrum.

 

Musical stał się sukcesem!

Musical przyciąga dużą liczbę mieszkańców regionu chętnych do zobaczenia widowiska. Od początku istnienia Centrum, wystawiono trzy sztuki, które są od początku do końca tworzone samodzielnie przez Centrum, począwszy od scenariusza, scenografii, skończywszy na rekwizytach oraz strojach aktorów. Pierwszym musicalem, który był wystawiany kilkakrotnie była adaptacja słynnego „Metra”. Musical „Na strunach Szyn” miał miejsce w 2021 roku. W związku z porozumieniem z teatrem Buffo, spektakl mógł odbyć się całkowicie bezpłatnie, a wszyscy chętni mogli uczestniczyć w wydarzeniu. Sala widowiskowa była pełna, co świadczy o sukcesie pierwszego musicalu, z którym zmierzyło się Centrum.
Pozytywny odzew ze strony publiki, ale także mediów, dał pewność, że właśnie tego typu wydarzenia kulturalne są potrzebne w regionie. Kolejnym musicalem był „Muzeum Osobliwości Barnuma”, który zebrał same pozytywne recenzje i był również wystawiany kilkakrotnie. Była to niezwykła historia właściciela cyrku, pragnącego uznania i akceptacji. Oprócz barwnej scenografii oraz ciekawego widowiska,  zawsze przekazane są w scenariuszu pozytywne wartości, którymi każdy powinien się kierować. Ukazanie historii na scenie, jest także odniesieniem do codzienności mieszkańców regionu i zmierzenie się z takimi problemami jak wykluczenie, samotność, walka o to, aby było lepiej oraz ukazanie, że razem można więcej.
We wrześniu 2023 miała miejsce premiera ostatniego musicalu „Więzienne Tango”, które było ponownie dwukrotnie wystawiane na prośbę mieszkańców. Dodatkowo musicalem zainteresowały się inne miejscowości. „Więzienne Tango” udało się przenieść na deski Ząbkowickiego Centrum Kultury, gdzie również musical odniósł sukces. W 2024 r Średzka Scena Musicalowa wystawiła po raz 8 spektakl „Więzienne Tango” podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a dochód ze sprzedaży biletów został przekazany fundacji.

Pasja, talent i zaangażowanie

Średzka Scena Musicalowa składa się z osób kochających śpiew i teatr, ale nie mających stricte wykształcenia teatralnego (oprócz prowadzących), co tym bardziej cieszy, że zyskują coraz większą popularność, a także mogą ćwiczyć i pracować w Centrum Kultury Alternatywnej, gdzie oprócz zajęć, zbierają doświadczenie i chętnie biorą udział w przedsięwzięciach scenicznych. Sekcje teatralną prowadzi Piotr Sapieja, sekcję wokalną prowadzi Małgorzata Pałka i sekcje taneczną- Natalia Pasek. Musical jest przedsięwzięciem, które jest bardzo istotne i ważne dla Centrum. Wszyscy pracownicy wkładają mnóstwo pracy, aby powstał musical, co daje im ogromną satysfakcję. Wydarzenie często jednoczy mieszkańców, którzy nieodpłatnie, w ramach wolontariatu, pomagają w tworzeniu scenografii lub strojów, co daje inny wymiar jakości, taki jak jednoczenie mieszkańców oraz poczucie współtworzenia wydarzenia przez społeczność.

Dostępność:

Musical jest dostępny dla wszystkich osób dorosłych. Budynek jest również dostoswany do osób z niepełnosprawnościami.

Śledząc Social media będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami.

Musical w Powiatowym Centrum Kultury w Środzie Śląskiej uzyskał Certyfikat „Kraina Łęgów Odrzańskich POLECA” w kategorii usługa wydarzenie.

Ten partner posiada certyfikat

Gdzie nas znajdziesz